Ettei jää epäselvyyttä kerron minkälainen on kotijärvi jonka rannalla olisi hieno asua, siis noin teoriassa, toteutuskaan ei olisi mahdotonta mutta aikaa ja tahtoa ennen kaikkea asenteiden muutosta se kylläkin vaatii.
Vesistön pinnan säätely lakkautettaisiin ja annettaisiin luonnollisille tulvillekkin joskus mahdollisuus.Toimenpide olisi mahdollista toteutaa vaikka heti mutta tahto puuttuu ,luonnollinen ravintotuotanto palautuisi tällöin järveen ja kalojen koko ja lajien kirjo/tasapaino petojen ja saaliiden suhteen palautuisi ihan luontaisia teitä.
Kalojen tunnetut ja tuntemattomatkin kutupaikat selvitetäisiin ja niistä kalastus kaikilla välineillä kielletäisiin kutuaikana(kaikki lajit).
Istutusvaroilla istutetaisiin vain niitä kaloja joista järvessä on aina luontaisestikkin ollut,emokalat pyydettäisiin ao järvestä jolloin genetiikkakin olisi kohdilaan.
Lakkautetaan jätevesien lasku ja ohjataan ne puhdistettuina mereen.
Suurempien ojien suistoihin tehtäisiin kaivinkoneella saostus altaita ja istuttaisiin kaislikot takaisin jotka on piisamit /säänöstely hävittäneet(samalla tulisi oivia poikastuotantoalueita ja onkipaikkojakin).
Rakennetaisiin lämmitettävä luiska uistelijoille.Rajoitettaisiin syvänne pyyntiä talvisin alle 50mm verkoilla.
Kunnostettaisiin tammukkapurot kuntoon että niihin pääsisi nousemaan nykyistä enemmän järvellä poikenneitakin taimenia.
Tarkastettaisiin kuhan ja taimenen alamitaa ,45=ok.
Maksettaisiin roskakalanpyynnistä ns tapporahaa kalastajille.
Pilkkikisoilta/onkikisoilta lupamaksut pois.
Tällaisista toimista olisi hyötyä kaikille kaupunkilaisille vaikkeivät kalassa käviskään.Lopuksi Dostajevskin lause."Haluan vaan että meistä tulisi hieman parempia.Se on hyvin vaatimaton,mutta myös hyvin ihanteellinen toive."
